POR Mornings

Best and Worst Groceries to buy in bulk
Best and Worst Groceries to buy in bulk

Everybody loves a deal, right?  But there are some things that aren’t worth supersizing. Click ahead for a look at which items you should stock up on, and which you should buy only as you need them.

Toilet paper and other paper products: Buy a lot

Stock up on these paper products for two reasons: If your home is like most American households, you probably go through plenty of them, and the cost per roll drops significantly when you buy a lot of them at once.

Sample savings: 43%, according to Consumer Reports, which found Kleenex tissues for 63 cents per 100 sheets at Costco.

Toothbrushes and toothpaste: Buy a lot

Value packs of toothbrushes and toothpaste provide nice discounts from the per-item price, and your dentist has probably suggested that you change out your toothbrush on a regular basis. Plus, it’s always good to have extras on hand for visitors.

Sample savings: More than 35%. A 7.8-ounce tube of Colgate can cost nearly $4 at a grocery or drugstore, but you can find four-tube packs for around $10 at warehouse stores.

Flour: Buy a little

Flour can go rancid, so unless you’re a regular baker, it’s best to buy it only as you need it. Flour is easy to find in bulk bins, so check there and buy just what you need for a particular recipe.

Sample savings: 11%. A 5-pound bag of all-purpose flour costs about $2.25 at a grocery store; you can get 25 pounds for less than $10 if you’re baking for the masses.

Batteries and light bulbs: Buy a lot

Value-sized packages almost always give you a discount on the per-item cost, and you’ll be glad you stocked up when a bulb burns out or the TV remote stops working. Determine the types of batteries you use around your home, and check your light fixtures to see the bulb wattage, then stock up on each type.

Sample savings: 63%. Consumer Reports rates batteries as one of the items you can save most on. Duracell AA batteries were 33 cents per battery at Costco, 63% cheaper than at supermarkets.

Cooking oil: Buy a little

It can go bad within one to three months of opening the bottle, so don’t buy a gallon of oil unless you plan to do a lot of deep frying.

Sample savings: 50%. A 24-ounce bottle of canola oil would cost about $3, while 160 ounces (1.25 gallons) would be about $10. That is a lot of french fries.

 

Check out the entire list here: http://money.msn.com/debt-management/best-and-worst-groceries-to-buy-in-bulk

Podcasts

gary allan

Gary Allan joins the Morning Crew

Nick squeed, Jon fangirled, and Sarah kept the level head this time as the morning crew chatted with Gary Allan!

poetry

The Morning Crew Spelling Bee

In the wake of the spelling bee last night, Jon Sarah and Nick tried their minds at spelling ridiculous words…

21809541

Parents say the darndest things…

We asked what your parents do that annoys you… and we were not left wanting for answers!

50th Academy of Country Music Awards Arrivals at AT & T Stadium in Arlington, Texas

Featuring: Steven Tyler
Where: Arlington, Texas, United States
When: 19 Apr 2015
Credit: Judy Eddy/WENN.com

Steven Tyler chats with the morning crew part 2

On the heels of the release of his new COUNTRY tune “Love is Your Name,” Steven Tyler comes by to…

50th Academy of Country Music Awards Arrivals at AT & T Stadium in Arlington, Texas

Featuring: Steven Tyler
Where: Arlington, Texas, United States
When: 19 Apr 2015
Credit: Judy Eddy/WENN.com

The Legendary Steven Tyler chats with the Morning Crew

On the heels of the release of his new COUNTRY tune “Love is Your Name,” Steven Tyler comes by to…

On Demand Archive

Portland Weather

condition Condition: Partly Cloudy
Temperature: 72°
High: 69° - Low: 53°